shutterstock_1099878668
Aktualności

Sprawdź co u nas słychać!

zarządzanie flotą samochodową

Zarządzanie Flotą Samochodową 2023

Zarządzanie Flotą Samochodową w 2023 roku

Zarzadzanie Flota w 2023 roku w związku z aktualna sytuacja rynkową z dostępem samochodów nowych oraz wysoka inflacja wymagało będzie szczególnej dbałości o koszty utrzymania floty oraz o koszty związane z zakupami samochodów i ich finansowania. Menager Floty powinien skupić się na aktualizacji strategii zarządzania flotą tak aby jeszcze bardziej zadbać o ograniczenie nakładów ponoszonych na administrowanie flotą zarówno przez optymalne wykorzystanie aktualnie posiadanych samochodów jak też rozsądny dobór nowych pojazdów wprowadzanych do Firmy w celu wymiany i rozbudowy firmowej floty. Wyzwaniem będzie również utrzymanie w ryzach nakładów ponoszonych na wydatki związane z serwisowaniem i eksploatacja pojazdów,  potrzebny będzie tutaj audyt floty oraz analiza kosztów floty tak aby przez czasem błahe zaniedbania nie ponosić zbędnych wydatków.

Zakup Floty Samochodowej 2023 r.

Wciąż mierzymy się z brakiem stabilności cen zakupów samochodów nowych oraz ich dostępności, jednak większość prognoz jest zgodna iż należy się spodziewać dalszego wzrostu cen na poziomie 10-15% a także wydłużonego terminu oczekiwania na samochody. Widać jednak powoli tendencję w kierunku szybszej realizacji zamówień oraz rosnącej liczbie samochodów dostępnych od ręki i choć przy zakupach flotowych nie są to jeszcze wystarczające ilości pojawia się droga do negocjacji cen i udzielania rabatów. Dealerzy musza się mierzyć z dalszym spadkiem sprzedaży, a jednocześnie wzrasta dostępność pojazdów co w perspektywie powinno się przełożyć na rabaty flotowe. Mamy już za sobą w końcu znaczy wzrost cen samochodów z poprzednich lat na poziomie 30 % a także wzrost kosztów finansowania pojazdów podyktowany wzrostem stóp procentowych co przekłada się zwiększenie całkowitych kosztów użytkowania samochodów w Firmie (TCO) i często decyzje o przedłużeniu eksploatacji obecnie posiadanych samochodów lub bardzo przemyślane zakupy do Firmowej Floty. Przy zakupie floty samochodów w 2023 roku będzie więc ważne dokładne przeanalizowanie potrzeb oraz zaplanowanie wedle nich wymiany pojazdów oraz rozbudowy floty tak aby były optymalne dla Naszej Firmy.

Koszty Eksploatacji Floty w 2023 roku

Wpływ na codzienne koszty użytkowania samochodów jakie generuje Firmowa Flota Samochodowa ma przede wszystkim inflacja która powoduję wzrost cen zarówno usług serwisowych, kosztów części jak i opłat np. za parkingi, autostrady czy paliwo. Nie mamy co prawda wpływy na sam wzrost cen który jest zjawiskiem globalnym i od Nas niezależnym natomiast możemy zadbać o ograniczenie kosztów poprzez odpowiedni dobór warsztatów obsługujących Naszą Flotę. Część prac związanych z przeglądami samochodów możemy np. powierzyć dealerskim serwisom ASO, a pozostałe prace skierować do serwisów niezależnych gdzie koszty obsługi są znacznie niższe. Również przy zakupie ogumienia czy drobnych części eksploatacyjnych warto skorzystać z oferty hurtowej. Tutaj jeśli Flota Firmowa nie dysponuje wyparowanymi rabatami lub rozwiązaniami dotyczącymi obsługi eksploatacyjnej warto skorzystać z Outsourcing Zarzadzania Flotą Samochodową zapewni nam to wsparcie w obsłudze serwisowej floty oraz dostęp do hurtowych cen co bezpośrednio ograniczy koszty. Warto wprowadzić również dobrze skonstruowany Regulamin Użytkowania Pojazdów Firmowych gdzie znajdą się informacje o codziennych czynnościach związanych z eksploatacja pojazdów dających pracownikom jasne wytyczne co do obowiązków i sposobów postepowania. Dzięki określeniu zasad unikniemy generowania zbędnych i nieuzasadnionych kosztów eksploatacji floty.

Koszty ubezpieczeń komunikacyjnych 2023 rok

Likwidacja szkód komunikacyjnych i wysokość ubezpieczenia OC/AC są powiązane z wartością ubezpieczanych samochodów oraz wartością szkód komunikacyjnych. Wraz ze wzrostem cen wrosła cena zakupu samochodów co skutkuje wyliczeniem składki od wyższej kwoty, a do tego poprzez wzrost kosztów części i robocizny zakładów blacharsko-lakierniczych dochodzi wzrost kosztów naprawy samochodów. Czynniki te spowodują wzrost kosztów polis OC/AC i przełożą się na koszty które będzie należało ponieść. Przypominamy również o karach za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2023 roku gdzie czeka Nas dwukrotny wzrost stawek w Styczniu i w Lipcu.

Kary za przerwę w OC Styczeń- Czerwiec 2023

 

Ilość dni Samochody osobowe Samochody ciężarowe
brak OC od 1 do 3 dni 1400 zł 2090 zł
brak OC od 4 do 14 dni 3490 zł 5240 zł
brak OC powyżej 14 dni 6980 zł 10470 zł

 

 

Kary za przerwę w OC Lipiec-Grudzień 2023

 

Ilość dni Samochody osobowe Samochody ciężarowe
brak OC od 1 do 3 dni 1440 zł 2160 zł
brak OC od 4 do 14 dni 3600 zł 5400 zł
brak OC powyżej 14 dni 7200 zł 10800 zł

 

 

www.ifsolutions.pl

shutterstock_2116009706
324080180

Adres:

ul. Bieszkowicka 71, 80-178 Gdańsk

Telefon:

+48 885 750 450

E-mail:

biuro@ifsolutions.pl