Sprawdź co u nas słychać!
Pracodawcy coraz częściej decydują się na udostępnianie pracownikom samochodów służbowych do celów prywatnych, wykorzystując je jako formę atrakcyjnego dodatkowego świadczenia.
W jaki sposób ustalana jest wartość takiego świadczenia? Czy użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych podlega opodatkowaniu? Kwestie dotyczące tej tematyki wyjaśniamy w poniższym artykule!
Spis treści
Używanie samochodu służbowego wyłącznie do celów związanych z pracą nie powoduje żadnych konsekwencji podatkowych dla pracownika. W takim przypadku wszelkie koszty związane z użytkowaniem pojazdu ponosi pracodawca. Konieczne jest wówczas spełnienie wymogów ustawowych polegających na złożeniu odpowiedniego zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego oraz prowadzeniu dokumentacji przejazdów czyli tzw. kilometrówki.
Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy pracodawca oddaje samochód służbowy do dyspozycji pracownika również do celów prywatnych. Korzystanie z pojazdu służbowego bezpłatnie stanowi dla pracownika formę dodatkowego przychodu.
Przychód wynikający ze stosunku pracy obejmuje nie tylko wynagrodzenie pieniężne, ale również wartość świadczeń w naturze lub ich ekwiwalentów. Użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych jest jednym z takich świadczeń nieodpłatnych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Opodatkowanie użytkowania samochodu firmowego do celów prywatnych pociąga za sobą konieczność ustalenia wartości tego świadczenia. Przychód ten ustalony jest ryczałtowo. Po wejściu w życie zmian w 2022 roku wysokość ryczałtu jest zależna od mocy silnika pojazdu. Dodatkowo w nowych przepisach wprowadzono podział ze względu na rodzaj stosowanego paliwa.
Zgodnie z ustaleniami zawartymi w przedmiotowej ustawie, wartość nieodpłatnego świadczenia, jakie przysługuje pracownikowi za korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych, jest określana następująco:
W przypadku, gdy użytkowanie samochodu służbowego do prywatnych celów odbywa się jedynie przez część miesiąca, wartość świadczenia ustalana jest proporcjonalnie za każdy dzień, z zastosowaniem 1/30 kwoty 250 zł lub 400 zł. Warto zaznaczyć, że ryczałt obejmuje wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu.
Jeśli pracodawca udostępnia pracownikowi samochód służbowy do użytku prywatnego, to zobowiązany jest zagwarantować odpowiednie warunki do jego właściwego wykorzystania, w tym pokrycie niezbędnych wydatków związanych z korzystaniem z pojazdu. Są to tak zwane koszty eksploatacji.
Pracodawca, udostępniając samochód służbowy do użytku prywatnego, zobowiązany jest do pokrycia wydatków na:
Przez długi czas przedmiotem sporów między resortem finansów a podatnikami była kwestia pokrycia kosztów paliwa przez pracodawcę. Obecnie jest to uregulowane prawnie i koszty paliwa są zaliczane do zryczałtowanego przychodu.
Pracownik korzystający z pojazdu do celów prywatnych jest zobowiązany jednak do pokrywania opłat za przejazd autostradami. Jeżeli ponosi on też koszty wynikające z zakupu paliwa, wówczas o tę kwotę musi zostać pomniejszone świadczenie pieniężne.
Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych przez pracownika generuje przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Koszty eksploatacji pojazdu ponosi pracodawca.
Obecnie wysokość świadczenia pieniężnego, określanego jako ryczałt, zależy od mocy silnika oraz rodzaju paliwa.
Ponieważ korzystanie z pojazdu w celach prywatnych stanowi przychód pracownika, podlega także uwzględnieniu przy obliczaniu składek ZUS.