shutterstock_1099878668
Aktualności

Sprawdź co u nas słychać!

zarządzanie flotą samochodową

Flota samochodowa w firmie - jej rodzaje i zarządzanie w oparciu o wynajem długoterminowy

Flota samochodowa w firmie to zbiór pojazdów, które są wykorzystywane do celów biznesowych przez jej pracowników. Może to być przykładowo transport osób zatrudnionych, dostawy towarów, obsługa klientów i inne działania związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. W jej skład mogą wchodzić rozmaite typy pojazdów, takie jak samochody osobowe, vany, auta dostawcze, ciężarowe czy nawet specjalistyczne pojazdy dostosowane do konkretnych potrzeb danej branży.

Zarządzanie flotami samochodowymi obejmuje kontrolę nad wszystkimi aspektami związanymi z pojazdami, w tym ich zakupem lub leasingiem, utrzymaniem, ubezpieczeniem, planowaniem tras, monitorowaniem zużycia paliwa oraz zapewnieniem zgodności z przepisami prawnymi. Skuteczne zarządzanie flotą samochodów przyczynia się do poprawy efektywności operacyjnej firmy oraz obniżenia kosztów działalności.

Jakie wyróżniamy rodzaje flot samochodowych i jak zarządzać flotą pojazdów w oparciu o wynajem długoterminowy? Odpowiedzi na te pytania poznacie, czytając nasz dzisiejszy wpis!

Jakie wyróżniamy rodzaje flot samochodowych?

W zależności od posiadanych przez dane przedsiębiorstwo pojazdów, wyróżnić można kilka rodzajów flot samochodowych.

Flota osobowa

Flota osobowa, jak sugeruje sam termin, to zbiór pojazdów przeznaczonych głównie do transportu osób. Jest ona często wykorzystywana przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa do organizacji podróży służbowych ich pracowników, spotkań biznesowych, szkoleń czy konferencji. Właścicielami takiej floty są również korporacje taksówkarskie.

Flota dostawcza

Flota samochodów dostawczych to z kolei zespół pojazdów przystosowanych do przewozu towarów. Stanowi ona wyposażenie firm transportowych i spedycyjnych, ale także może być wykorzystywana przez inne przedsiębiorstwa potrzebujące własnych środków transportu do realizowania dostaw.

Flota ciężarowa

Flotę ciężarową tworzą pojazdy o dużej ładowności, przeznaczone do przewozu ciężkich ładunków. Jest ona często wykorzystywana w branżach budowlanej, produkcyjnej i transportowej. Dzieli się na tabor silnikowy oraz bezsilnikowy, obejmujący przyczepy i naczepy, co zwiększa efektywność działania.

Jak zarządzać flotą pojazdów w oparciu o wynajem długoterminowy?

Zarządzanie flotą samochodową stanowi wyjątkowo wymagające zadanie, które wiąże się z posiadaniem specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Pracownik firmy dysponujący nawet dużymi kompetencjami w innych obszarach, może nie być przygotowany do skutecznego zarządzania flotą. Z kolei błędy popełnione w tym obszarze niosą za sobą niepotrzebne koszty, opóźnienia w działaniu, obniżając ogólną efektywność przedsiębiorstwa.

Z tego względu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na outsourcing w tym zakresie, zamiast zatrudniać Fleet Managera na pełny etat lub powierzać te angażujące zadania osobie zatrudnionej na innym stanowisku. Korzystając z usług zewnętrznych firm specjalizujących się w zarządzaniu flotą, można skutecznie osiągnąć jej optymalną wydajność.

Do nowoczesnych rozwiązań dotyczących firmowej floty pojazdów zalicza się wynajem długoterminowy aut. Pozwala to firmie elastycznie dostosować flotę do swoich zmieniających się potrzeb. W ramach tej usługi wynajmuje się pojazdy dostosowane do swoich wymagań, wypożyczając nowe auta osobowe, dostawcze czy klasy premium na okres od 1 roku do 2-3 lat.

Wynajem długoterminowy wiąże się z płaceniem comiesięcznego abonamentu, który pokrywa szereg różnych wydatków, takich jak ubezpieczenia, przeglądy techniczne, wymiana opon czy assistance. Taka forma rozliczenia ułatwia dokładne oszacowanie kosztów utrzymania floty i zachowanie kontroli nad wydatkami z nią związanymi. Jednym z podstawowych zadań Managera Floty staje się wówczas koordynacja współpracy z dostawcami wynajętych samochodów.

Wynajem długoterminowy umożliwia też łatwą rozbudowę taboru o dodatkowe pojazdy w okresach zwiększonej aktywności biznesowej. Firma może szybko i sprawnie zaopatrzyć się w dodatkowe auta dostawcze lub osobowe w przypadku wzmożonej pracy czy rozszerzenia działalności.

Po zakończeniu umowy wynajmu przedsiębiorca ma możliwość zawarcia nowej umowy, co pozwala na całkowitą wymianę floty i pozyskanie pojazdów, które będą bardziej odpowiednie dla aktualnych potrzeb biznesowych.

Skuteczne zarządzanie flotą samochodów

Prawidłowe zarządzanie flotą firmowych aut stanowi kluczowy czynnik sprawnego i efektywnego prowadzenia biznesu, umożliwiając terminową realizację zadań i generując oszczędności. Bez względu na liczbę posiadanych pojazdów, optymalizacja funkcjonowania floty samochodowej jest wyjątkowo wskazana w celu osiągnięcia zamierzonych planów. Wdrożenie odpowiednich strategii i działań w tym obszarze wzmaga wydajność oraz konkurencyjność przedsiębiorstwa.

why-kei-8e2gal_GIE8-unsplash

Adres:

ul. Bieszkowicka 71, 80-178 Gdańsk

Telefon:

+48 885 750 450

E-mail:

biuro@ifsolutions.pl